« Grupa III »
Grupa I w Zespole Przedszkoli w Nowym Sączu
Grupa II w Zespole Przedszkoli w Nowym Sączu
Grupa III w Zespole Przedszkoli w Nowym Sączu
Zdjęcie sali Grupy 3

HARMONOGRAM ZAJĘĆ DODATKOWYCH:

Język angielski- poniedziałek, wtorek 11.30-12.00
Religia - poniedziałek, wtorek  12.00-12.30
Rytmika- środa, piątek 10.00-10.30

 

WITAMY W GRUPIE MONTESSORI!
Miło nam powitać wszystkich w nowym roku szkolnym 2017/2018. Po wakacjach dołączyło do naszej grupy troje dzieci - 2 nowe koleżanki i 1 kolega. Do naszej grupy uczęszczają 3,4,5 oraz 6-latki, 8 dziewczynek i 17 chłopców.
Bardzo lubimy różnorodne zajęcia i zabawy. W naszej sali wszystko jest na swoim miejscu i zawsze dla nas dostępne. Mamy kąciki pracy, w których są atrakcyjne i zachęcające do działania  przedmioty zwane materiałem rozwojowym Montessori. Często siadamy na podłodze - rozwijamy dywanik i sięgamy po interesujący nas materiał – pomoce sensoryczne, rozwijające umiejętności samoobsługowe, matematyczne, językowe i z wychowania kosmicznego.
Staramy się być samodzielni - sami przygotowujemy się do posiłków i porządkujemy salę po zakończonej pracy.  Chętnie słuchamy bajek, śpiewamy piosenki, tańczymy lub po prostu odpoczywamy.
Cieszą nas spacery, wycieczki i zabawy w ogrodzie przedszkolnym. Lubimy eksperymenty i poznawanie ciekawostek o świecie roślin i zwierząt.
Zawsze staramy się pamiętać, że każdy z nas jest inny i wyjątkowy - niektórzy lepiej rysują, inni czytają, pięknie tańczą lub liczą. Jesteśmy w różnym wieku, dlatego starsi z nas uczą się pomagać młodszym i mniej sprawnym kolegom, a młodsi uczą się od starszych.
Mamy nadzieję, że ten  wspólny – dla większości grupy kolejny rok szkolny pozwoli poznać nam się bliżej. Będzie obfitował w niezapomniane, wspaniałe i radosne chwile. A każdy dzień spędzony w naszej grupie przyczyni się do rozwoju różnorodnych umiejętności, zainteresowań i talentów.

 

„Wspominamy wakacyjny czas; morze, góry, las - żegnamy was”
Wakacje minęły jak kolorowy sen, a trwały jak zwykle zbyt krótko. Wróciliśmy opaleni, zadowoleni i bardzo spragnieni podzielenia się z innymi swoimi wrażeniami z przeżytych przygód.
Przez kilka pierwszych dni w naszym przedszkolu panował radosny nastrój, dobra zabawa, spontaniczny śmiech i dziecięcy gwar. Dzieci dzieliły się wrażeniami ze wspaniałych wakacyjnych podróży. Zorganizowaliśmy Kącik wakacyjnych skarbów. Dzieci przynosiły pamiątki, zdjęcia i różne ciekawe przedmioty, które mogliśmy obejrzeć, dotknąć, a nawet powąchać. Rozmawialiśmy o fascynujących zjawiskach: wulkanach, minerałach, rafie koralowej, „mieszkańcach” parku jurajskiego. Oglądaliśmy ilustracje z różnych krain geograficznych i odszukiwaliśmy na mapie miejsca, które zwiedzali nasi koledzy i koleżanki. Na koniec zamieniliśmy się w prawdziwych artystów i przekształcaliśmy linie w różnorodne obrazy - wakacyjne pocztówki.

Zaprazamy do obejrzenia zdjęć

 

Witamy jesień

Ach co to były za zabawy!
Tańcem z wiatrem, wycieczką na stragan, zabawami w rozpoznawanie warzyw i owoców powitaliśmy Kolorową Jesień.

Najpierw poszliśmy na warzywno – owocowe zakupy. Uprzejma Pani Iwonka ze straganu opowiedziała nam jak zdrowe są owoce i warzywa, gdzie rosną i jak się nazywają. Kiedy wróciliśmy do przedszkola zaczarowana Pani Przyroda pokazała nam jak zmienia się w czasie kolejnych pór roku i jak piękne kolory ma Złota Jesień. Potem powitaliśmy nową porę roku tańcem przy muzyce A. Vivaldiego, zabawami w rozpoznawanie różnymi zmysłami darów sadu i ogrodu oraz bajką o Misiu Kaprysku, który nie chciał jeść owoców i warzyw. Na koniec uciszyliśmy nasze emocje lekcją ciszy. Wsłuchiwaliśmy się w dźwięki wiatru – wygrywane na montessoriańskich puszkach szmerowych i wczuwaliśmy się w jego podmuchy - tworzone z poruszanych pasków folii. Po zajęciach każdy nas zapamiętał jak wspaniała jest przyroda i jak wiele skrywa sekretów.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

 

„My lubimy ruch – w zdrowym ciele, zdrowy duch”

Na początku października urządziliśmy w naszej grupie małe zawody sportowe. Z maskotką Sportusiem poznawaliśmy tradycje organizowania Igrzysk Olimpijskich. Była flaga, hymn, wesoła parada sportowców i zapalenie znicza w formie montessoriańskiej lekcji ciszy. Najwięcej radości sprawiały nam konkurencje sportowe: podnoszenie ciężarów, rzut oszczepem, pływanie, a nawet wyścig kolarski. Dla „zawodników” najważniejsze było to, że nie było przegranych, bo każdy był mistrzem w jakiejś konkurencji.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
 

„W Krainie Kształtów”
„W Krainie figur wszystko może się zdarzyć” – koło zamienia się w pizzę, trójkąt w kapelusz, a prostokąt w smaczną zapiekankę. Tak działo się w naszej grupie podczas „wyprawy” do kolorowej krainy - „Figurolandii”. Inspiracją do naszych zabaw był utwór D. Wawiłow „Trójkątna bajka”. Przygody bohaterów utworu zachęciły nas do zabaw dramowych, ruchowych i plastycznych. Każde z nas na pewno zapamięta, jak ciekawy i pobudzający wyobraźnię jest świat kształtów .

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

 

Kiszonki, mrożonki, soki, dżemy, konfitury ….
Już wiemy, w jakie smakołyki zaopatrują się ludzie na zimowe dni. W ostatnim tygodniu października uczyliśmy się nie tylko, w jaki sposób przygotowują się zwierzęta do zimy, ale również ludzie. Dzięki rodzicom w naszym kąciku edukacji kosmicznej pojawiły się kolorowe słoiki ze smakowitymi domowymi przetworami, które kusiły nasze podniebienia. Żeby dowiedzieć się, jak ważne są warzywa i owoce dla zdrowia i jak w malutkim słoiczku „zamknąć” skarby jesieni na długie mroźne dni – zaprosiliśmy Panią intendentkę. I co się okazało? Pani Wiola bardzo dużo nam opowiedziała nie tylko o tym,  jak przygotować jesienne smakołyki, ale również jakie witaminy ukryte są w różnych przetworach i jak wpływają na nasze zdrowie.
Wiemy również, że aby być zdrowym trzeba nie tylko zdrowo jeść (pokarmy bogate w witaminy!) ale także dużo się ruszać. Dlatego z chęcią  uczestniczyliśmy w zajęciach ruchowych. Zamieniliśmy się w owoce i warzywa i z naszych wesołych postaci zrobiliśmy wspaniałą jesienną sałatkę. I trzeba było sporo się nagimnastykować, żeby wszystkie wesołe warzywno – owocowe dzieciaki zmieściły się w ”skakankowym” słoiku.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

 

„W kręgu w ciszy siadamy i w świat bajek wyruszamy”. 
Na czytanie nigdy nie jest za wcześnie. Mamy czytają swoim dzieciom nawet tym, które jeszcze czekają by pojawić się na naszym świecie. My staramy się wykorzystywać wiele okazji, aby rozkochać dzieci w literaturze. Dlatego bardzo nas cieszy, gdy pojawia się w naszym przedszkolu z kolorową książką w dłoni -  Pani Beata Góra – pracownik Biblioteki Pedagogicznej. 27 października przybyła do nas z nową, wspaniałą historią – bajką Joanny Wachowiak „Opowiastki dla małych uszu”. Zaciekawieni tytułem wszyscy nadstawiliśmy nasze małe uszka i poznaliśmy przyjazne, zabawne i bardzo pouczające przygody zwierzątek. Z tego spotkania każdy z nas na zawsze zapamięta, jaką radość może sprawiać pomaganie innym. Za przykładem wiewiórki – postanowiliśmy robić same dobre uczynki, aby w naszej grupie każdemu było miło i przyjemnie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

 

Wycieczka do Straży Pożarnej

Spotkania z pracownikami Straży Pożarnej w naszym przedszkolu stały się już tradycją.  W tym roku nasza grupa uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu. W sali Edukacyjnej OGNIK dzieci uczyły się jak postępować w sytuacjach zagrożenia pożarowego i jak zaalarmować służby ratownicze. Poznały z bliska jak wygląda praca strażaka, oglądały pojazdy i sprzęt pożarniczy. Niebywałą atrakcją dla dzieci była możliwość przymierzenia stroju strażaków, wejście do wozu strażackiego, próba ewakuacji z zadymionego pomieszczenia i „gaszenie” fikcyjnego pożaru. Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał certyfikat "Dzielny Mały Strażak" za odwagę i wykazanie się znajomością zasad bezpieczeństwa.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

 

Poznajemy historię powstania Państwa Polskiego
Dnia 7 listopada naszą grupę odwiedziła Pani Beata Góra z Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Sączu. Przybyła do nas tuż przed obchodami 99 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zaprezentowała teatrzyk, którego bohaterami byli Lech, Czech i Rus, dzięki czemu mogliśmy poznać historię związaną z powstaniem państwa polskiego. Dowiedzieliśmy się jak to było z początkiem naszego ukochanego kraju i jaką rolę w legendzie pełnił orzeł biały, który teraz bohatersko widnieje w jednym z symboli narodowych Polski – naszym godle. Na zawsze zapamiętamy tę legendę, dzięki której zostaliśmy zainteresowani historią naszego narodu. Dziękujemy Pani Beacie i zapraszamy jeszcze. Będziemy z niecierpliwością oczekiwać na kolejne wizyty z ciekawymi tematami, aby czerpać z nich wiedzę również historyczną.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

 

Praca na dywanikach 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

 

Spotkanie z ilustratorką
Mama Oli – Pani Anna Kossowska - Zgrzeblak jest ilustratorką czasopisma dziecięcego „Promyczek”. Odwiedziła naszą grupę z i zdradziła nam tajemnice powstawania ilustracji do książek. Dzięki Pani Ani dowiedzieliśmy się, jak piękne ilustracje tworzą artyści wykonujący taki zawód,  jakie techniki plastyczne wykorzystują i jakie urządzenia pomagają im w pracy. Najmilszą częścią spotkania były wspólne zabawy z naszym gościem - słuchanie fragmentów przyniesionych bajek, pokaz powstawania ilustracji na tablicy multimedialnej, oglądanie obrazków w różnorodnych książeczkach i czasopiśmie „Promyczek”, zabawy ruchowe z zabawnym bohaterem bajek dla dzieci – Wombatem oraz próby rysowania na tablecie własnych  ilustracji. To był bardzo miły dzień!
Pani Aniu - dziękujemy za bardzo pouczające zajęcia!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

 

W świątecznym nastroju

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

 

Zabawy z płatkami śniegu
Kiedy już zima pojawiła się w kalendarzu każdy przedszkolak z naszej grupy Montessori zatęsknił za wesołym baraszkowaniem na śniegu i lepieniem bałwana. Zniecierpliwieni prosiliśmy Przyrodę, aby wreszcie wyczarowała trochę białego puchu. I postanowiliśmy przygotować się na zimowe zabawy - zajęciami o śniegowym płatku.
Najpierw poznaliśmy tajemnice powstawania śniegu, obserwowaliśmy kształty śnieżynek na ilustracjach i układaliśmy płatek śniegu przy muzyce. Była to montessoriańska lekcja ciszy oparta na wspólnym budowaniu kolażu. Potem muzykowaliśmy na kubeczkach z bibułą przy utworze „Dla Zuzi” Wacława Kisielewskiego według metody Aktywnego Słuchania Muzyki. Na koniec wyczarowaliśmy płatki śniegu z naszych dłoni maczanych w farbie. I…. chyba Przyroda dostrzegła, jak pięknie bawiliśmy się zafascynowani jej urokami. Puszysty śnieg wreszcie zaczął prószyć w naszej okolicy - ach co to było za wydarzenie. Szybko zabraliśmy lupy i wyruszyliśmy oglądać go w naszym przedszkolnym ogrodzie.
To były bardzo miłe zajęcia, a my nadal zaciekawieni przyrodą – będziemy poznawać kolejne jej tajemnice w zajęciach z edukacji kosmicznej.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
 

Dzień Babci i Dziadka

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

 

Zabawy w Lodowej Krainie
6 lutego zaprosiliśmy do naszej grupy Rodziców na wspólne zabawy „W Lodowej Krainie”. Razem z naszymi gośćmi braliśmy udział w zabawach muzycznych zainspirowanych metodą Batti Strauss. Na „podróż” do Krainy wiecznych lodów zaprosił nas Bałwanek, który bał się odwilży i psikusów przyrody. Dzięki niemu poznaliśmy zwierzęta, które zamieszkują najzimniejsze części świata. Obserwowaliśmy, jak pingwinki pływają na krach i określaliśmy cechy lodu. Przy „Bujanym walczyku”, zabawie z chustami - „Biała zima”, instrumentacji z kubeczkami oraz „Tańcu pingwinów” – miło minęło popołudnie. Bardzo dziękujemy rodzicom, że znaleźli czas na zabawy w naszej grupie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

 

Kreatywne budowanie – zabawy piaskiem kinetycznym
Zabawa piaskiem kinetycznym  to wspaniałe doświadczenie i niezapomniane doznania zmysłowe.  W naszej sali urządziliśmy małą piaskownicę.  Uciskanie,  lepienie i wałkowanie  tego niezwykłego tworzywa dawało nam wielką przyjemność. Piasek nie brudził i nie rozsypywał się, a swoją konsystencją przypominał masę niezwykle przyjemną w dotyku i relaksującą. Zabawom nie było końca i twórczych pomysłów całe mnóstwo. Zbudowaliśmy jeża, odciskaliśmy ślady zwierząt i kształty liter, wyczarowaliśmy placki, bułeczki, rogaliki. Wałkowaliśmy i kroiliśmy nasze mini ciasteczka. To była wspaniała frajda. Już zaplanowaliśmy kolejną zabawę – następnym razem zbudujemy wspaniały zamek. Już czekamy na następne kreatywne budowanie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

 

Mali artyści

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

 

Porozmawiajmy o uczuciach

14 luty -  Święto zakochanych w tym roku stało się inspiracją do podejmowania w naszej grupie zabaw związanych z rozpoznawaniem i wyrażaniem emocji i uczuć. Najpierw szukaliśmy skojarzeń do określenia „Walentynki”. Pojęcie okazało się dla dzieci znane, bo propozycji było bardzo dużo. Według naszych dzieci Walentynki to min dzień:
• „miłości i obdarowywania”
• „kochania”
• ”przytulania i buziaków”
• „składania życzeń”
• „uprzejmości i przyjaźni”
• „zapraszania na randki”
Kiedy wszystkie pomysły się wyczerpały dzieci poznały, kim był  św. Walenty i jak narodziła się tradycja związana z obdarowywaniem innych walentynkowymi niespodziankami. Po tej pouczającej pogawędce rozpoczęły się zabawy w rozpoznawanie i nazywanie uczuć i emocji. Dzieci losowały emotikony i zastanawiały się, które przeżycia mogą towarzyszyć obdarowanym lub darującym Walentynki. I znowu okazało się, że dzieci mają sporo doświadczeń w tym zakresie. Wiedzą, że nie tylko w takich sytuacjach odczuwa się  radość, zadowolenie i zaskoczenie, ale również zazdrość, zawód, rozczarowanie, a nawet gniew. No cóż czas spędzony na tych zabawach okazał się pożyteczny – mądrze  i wesoło uczciliśmy kolejne święto w naszym przedszkolu. A dopełnieniem pełnych emocji zabaw było posmakowanie serduszkowych lizaków, które otrzymaliśmy od słodkiej Michalinki i Marcinka. Dziękujemy naszym Walentynkom!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęćA
A
A
Grupa IV w Zespole Przedszkoli w Nowym Sączu
Grupa V w Zespole Przedszkoli w Nowym Sączu

Jesteś naszym: gościem!