« Grupa IV »
Grupa I w Zespole Przedszkoli w Nowym Sączu
Grupa II w Zespole Przedszkoli w Nowym Sączu
Grupa III w Zespole Przedszkoli w Nowym Sączu
Zdjęcie sali Grupy 4

HARMONOGRAM ZAJĘĆ DODATKOWYCH:

Język angielski - poniedziałek, wtorek

Religia - poniedziałek, wtorek

Rytmika - środa, czwartek

 

„Pozwólmy dzieciom, by każdy z nich
  stał się tym, kim stać się może”
J. Korczak


Witamy w nowy roku szkolnym – czas wakacji dobiegł końca. Sale przedszkolne znów rozbrzmiały śmiechem i gwarem dziecięcych rozmów i uśmiechów. Dla niektórych, tych najmłodszych dzień ten był jednym z najtrudniejszych. W progu sali stanęło 17 nowych przedszkolaków, którzy po raz pierwszy rozstały się z ukochanymi rodzicami. Zostały otoczone opieką  i troską przez pracowników placówki i z każdym dniem czuły się pewniej.
Stanowimy zgraną, energiczną i bardzo radosną grupę 3 i 4 - latków z dużą przewagą chłopców (18). Każdego dnia wdrażamy się w rytm panujący w przedszkolu. Wspólnie odkrywamy nową wiedzę, przeżywamy nowe przygody, poznajemy siebie, swoje zwyczaje, zachowania i upodobania.
Uczestniczymy w różnorodnych zabawach i zajęciach edukacyjnych, nabywamy nowe umiejętności. Potrafimy sami myć ręce, jeść – nie znaczy to jednak, że w ogóle nie potrzebujemy pomocy. W przedszkolu nie zapominamy, że zabawa jest naturalną i podstawową formą dziecięcej działalności. W przedszkolu upływa nam czas na wesołych zabawach wśród kolegów i koleżanek. Jest fajnie, możemy się bawić w swoje ulubione zabawy, w kolorowych kącikach zainteresowań, budować z klocków, układać puzzle, oglądać książki, rysować, malować, śpiewać , tańczyć, biegać po ogrodzie, spacerować- ale zawsze pod okiem pani.  Mamy swoich przyjaciół, kolegów i dbamy o siebie nawzajem.
Po całym dniu wypełnionym wrażeniami odpoczywamy z uwagą słuchając bajek i  muzyki relaksacyjnej.
Mamy nadzieje, że wspólnie spędzony czas będzie pełen uśmiechu, zabawy niezapomnianych przygód i wspaniałych przeżyć.

 

URODZINKI, URODZINKI DLA CHŁOPCZYKA I DZIEWCZYNKI…
Urodziny fajna rzecz!
Każdy chciałby je dziś mieć,
wtedy gości jest bez liku
i słodkości pysznych na stoliku!

Dzień urodzin to radosny i wyczekiwany dzień dla każdego dziecka. Każdy ma prawo świętować i fajnie jest spędzać ten czas w gronie koleżanek i kolegów. Taka impreza integruje grupę, wyzwala chęć sprawiania radości innym i pozwala, by dziecko w tym dniu czuło się kimś wyjątkowym. W naszej grupie pierwszymi solenizantami byli: Natan i Zuzia.
Wszystkim, przyszłym solenizantom składamy radosne życzenia: pięknego w życiu słonka, smutków małych jak biedronka i szczęścia wielkiego jak smok!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


LUBIMY SIE BAWIĆ!
Zabawy swobodne dzieci podejmowane z własnej inicjatywy należą do najbardziej ulubionych form ich aktywności. Zabawa zajmuje czołowe miejsce w wychowaniu przedszkolnym – jest silną i trwałą potrzebą dziecka. Wspólne zabawy zbliżają dzieci do siebie, nawiązują się pierwsze kontakty koleżeńskie i dziecko uczy się powoli rozumieć uczucia innych. Uczy się współdziałania i podporządkowania regułom obowiązującym w zabawie i tego, że należy dzielić się zabawkami. Po pewnym czasie odkrywa, że zabawa daje przyjemność, radość, którą może czerpać ze wspólnego spędzania czasu z innymi.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

 

KANAPKA OWOCOWA
Dzieci przez kilka dni zdobywały wiedzę na temat owoców,  warzyw i zdrowego odżywiania. Doskonale wiedzą, że aby być zdrowym należy prawidłowo się odżywiać. Każdy przedszkolak rozumie potrzebę spożywania dużej ilości owoców i warzyw. Z myślą o witaminkach dzieci same robiły owocową kanapkę z przygotowanych wcześniej produktów. Chociaż ułożenie owoców nie było takie łatwe, dzieci poradziły sobie świetnie z zadaniem. Potem odbyła  się degustacja i kanapki szybko zniknęły z talerzyka. Taka samodzielna praca motywuje dzieci do próbowania potraw.
„Na zdrówko dobra rada,
dużo warzyw i owoców zjadaj”

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

 

LUBIMY ZAJĘCIA RUCHOWE
Zgodnie z przysłowiem „W zdrowym ciele zdrowy duch” już od najmłodszych lat zaszczepiamy  w dzieciach miłość do sportu, do ruchu w różnych formach, by mogły się dobrze rozwijać we wszystkich sferach życia.
W naszej grupie codziennie z dziećmi prowadzimy zabawy ruchowe z określony elementem ruchu, zestawy ćwiczeń porannych, dwa razy w tygodniu  zestawy ćwiczeń gimnastycznych oraz zabawy i gry na świeżym powietrzu. Dzieci chętnie podejmują tego rodzaju aktywność, zwłaszcza wtedy, gdy wykorzystywane są  różnorodnego rodzaju przyrządy, które wzbogacają ćwiczenia. Ruch wyzwala w nich uśmiech, radość, zadowolenie z dobrze wykonanego zadania oraz poczucie spełnienia.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

 

CZYTANIE NA DYWANIE
Czytanie książek wpływa nie tylko na rozwój emocjonalny dziecka, ale także sprzyja rozwijaniu komunikacji językowej, wzbogacaniu słownictwa. Bajka pobudza wyobraźnię  u małego odbiorcy.
Kolejny już rok gościmy w naszej grupie p. Beatkę  z biblioteki pedagogicznej, która czyta dzieciom bardzo wartościowe i pouczające bajki. W tym roku będzie to „czytanie na dywanie”- cykl zajęć edukacyjnych z  elementami biblioterapii. Wybrane książki pomogą dzieciom zrozumieć dlaczego jedne rzeczy w życiu są ważniejsze od drugich i dlaczego należy postępować tak a nie inaczej. Pierwsze spotkanie miało miejsce 27 października.  Dzieci zostały zapoznane z książką J. Wachowiak „Opowiastki dla małych uszu”, których bohaterami w roli głównej są zwierzątka, a także  uczestniczyły w dyskusji na temat: „Pomagam innym, a sprawiam radość sobie”.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

 

„KLAŚNIJ, TUPNIJ RAZ, DWA, TRZY”
Rozpoczęliśmy cykliczne co piątkowe zajęcia muzyczno-ruchowe z dziećmi niepełnosprawnymi w grupie II pod tytułem: „Klaśnij, tupnij raz, dwa, trzy”.  Poprzez zabawy dzieci rozwijają umiejętność uczestniczenia we wspólnym działaniu i przestrzeganiu reguł. Uczą się zapamiętywania tekstów  piosenek, melodii, rytmu, łączenia je z odpowiednimi gestami  i czynnościami oraz samodzielnego ich tworzenia. W zajęciach dzieci czynnie uczestniczą bawiąc się, śpiewając, tańcząc oraz nawiązując kontakty z niepełnosprawnymi kolegami. Dobra zabawa i atmosfera wyzwala radość i uśmiech na twarzach  oraz wywołuje wzajemną akceptację.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
 

"MOŻE KIEDYŚ ZOSTANĘ STRAŻAKIEM..."

Jak co roku  w naszym przedszkolu w ramach akcji związanej z bezpieczeństwem organizujemy spotkania ze strażakami. W tym roku postanowiliśmy pojechać  do staży pożarnej na zajęcia  związane z edukacją  przeciwpożarową, a także by tam z bliska zobaczyć jak wygląda praca strażaków. W formie pogadanki i prezentacji multimedialnej dzieci zapoznały się z zadaniami realizowanymi przez straż pożarną, poznały trudną, odpowiedzialną i niebezpieczną pracę strażaka oraz ich udział  w różnych akcjach ratowniczo-gaśniczych. Przedszkolaki  poznały także sposoby alarmowania oraz zachowania się w przypadku zagrożenia,  utrwaliły sobie numer telefonu do Straży Pożarnej - 998 i numer alarmowy – 112. Niebywałą atrakcją dla maluchów była możliwość przymierzenia stroju strażaków, hełmu  oraz próba „gaszenia” fikcyjnego pożaru, zwiedzenie różnych pomieszczeń znajdujących się w budynku. Najwięcej emocji wzbudziły ogromne wozy strażackie, a także możliwość siedzenia w łodzi ratowniczej. Dzieci podziwiały także sprawność strażaka zjeżdżającego z wysokiej rury. Mamy nadzieję, że wiadomości zdobyte podczas  wycieczki przyczynią się do poszerzenia wiedzy i umiejętności dzieci w sytuacjach zagrożenia z zakresu edukacji przeciwpożarowej.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

 

ZABAWA W CZYTANIE

Zabawa w czytanie i twórcza aktywność dziecka jest świetną zabawą dla dzieci dającą im radość i przyjemność.
Wprowadzenie dziecka w świat pisma rozpoczyna się od jego własnego imienia. Jest to słowo klucz, za pomocą którego dziecko może w sposób dla siebie najłatwiejszy odkryć strukturę pisma. Podczas zajęcia związanego z Odimienną nauką czytania dr I. Majchrzak dzieci poznały pierwszą lekturę „Opowieści Sowy” – historię Piotrusia, który zgubił się i nie umiał wrócić do domu, gdyż zapomniał jak ma na imię.
Szybko dzieci wyciągnęły morał z tego opowiadania - „Każdy człowiek powinien nauczyć się czytać i napisać swoje imię”. Uświadomiły sobie ważność swojego imienia. Po  sprawdzeniu obecności i ustaleniu kogo nie ma dzisiaj w przedszkolu, trzymając w ręce wizytówkę z imieniem tańczyły do muzyki dziecięcej. Z dużym entuzjazmem kompletowały w pary szablony stóp podpisane imieniem dziecka do muzyki poważnej B Strauss, wsłuchiwały się w odgłos „psotnego  wietrzyka”, który pomieszał wszystkie stopy.  „Jak Ci naprawdę na imię?” – dzieci naklejały swoje imię na kartkę, układały z sylab, wyszukiwały liter składających się na „jego imię”.
Książka staje się źródłem interesujących doznań, wiedzy i wzbudza w dzieciach zainteresowanie słowem pisanym.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

 

PRZEDSZKOLNA WIGILIA

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

 

POMAGAMY PTAKOM
„Nie martwcie się ptaszki,
przy nas nie zginiecie.
Nie będziecie nigdy
na zimowej diecie”.
Zima to trudny czas dla ptaszków - dobrze wiedzą o tym przedszkolaki i z  pomocą zawsze im przychodzą.  Ptaszkom najlepiej jest w karmniku i w nawiązaniu do omawianej tematyki o „Ptakach” dzieci wykonały prace plastyczne, założyły karmnik w ogrodzie. Z radością sypią ziarenka, obserwują przylatujące ptaki, które wiosną w podzięce pięknie im zaśpiewają. Dzieci uświadomiły sobie, że bez ich pomocy wiele ptaszków nie mogłyby przetrwać ciężkich zimowych dni. Zyskują poczucie, że robią coś ważnego, uczą się odpowiedzialności i obowiązku oraz wrażliwości na losy zwierząt.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

 

Wiwat Babcia, wiwat Dziadek!
Dziś dzień szczególny,
bardzo radosny, choć jest  zimowy.
Każdy też o tym dobrze pamięta,
że dzień jest jeden, a dwa są  święta.

25 stycznia  dzieci spotkały się z ukochanymi dziadkami; babcią i dziadkiem. Przedszkolaki zaprezentowały program artystyczny; słowno- muzyczny niosący w przesłaniu radość, wdzięczność i przywiązanie do najbliższych osób. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieciom jak i babciom i dziadkom.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

 

W POSZUKIWANIU ZDROWIA
W ramach realizacji zajęć edukacyjnych o tematyce zdrowotnej, dzieci wraz z rodzicami uczestniczyły w zajęciu pod hasłem: „W poszukiwaniu zdrowia”. Celem zajęcia było uświadomienie dzieciom, iż zdrowie to nie tylko brak choroby. Należy o nie dbać poprzez korzystanie z różnych form aktywności: ruch na świeżym powietrzu i ćwiczenia, dbanie o higienę osobistą, stosowny ubiór i zdrowe odżywianie. Przedszkolaki  wspólnie z króliczkiem wyruszyły do zwierzątek (misia, kotka, wiewiórki, zajączka) w poszukiwaniu zdrowia. W rolę zwierzątek wcieliły się dzieci. Wykonywały ćwiczenia przy muzyce, pokonywały przeszkody, recytowały krótkie teksty wierszyków promujące zdrowie. Rodzice odczytywali ważne rady również dotyczące zdrowia. Podczas zabaw wykorzystana  była muzyka dziecięca i klasyczna wg metody aktywnego słuchania Batti Strauss. Już nikt nie ma wątpliwości, że zdrowie jest wartością nadrzędną i należy o nie dbać już od najmłodszych lat. Dziękujemy Rodzicom za aktywne uczestnictwo  w zajęciu i wspólną zabawę.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

 

ŚWIĘTO DZIEWCZYNEK
Dla Was dzisiaj kwiaty, uśmiechy
i pierwszy promień bliskiej Wiosny,
dzień bez kłopotów i bez trosk,
dużo radości.

8 marca w naszej grupie przebiegał w miłym nastroju, bowiem nie zabrakło chwil na świętowanie „Dnia Dziewczynek”. Chłopcy nie zapomnieli o swoich koleżankach i cały dzień zachowywali się wzorowo. Starali się nie psocić, być grzeczni i uprzejmi. Bawiliśmy się na „Kwiatowej łące”, a  na koniec wspólnych zabaw, chłopcy obdarowali wszystkie dziewczynki nie tylko drobnymi upominkami ale także wiosennymi tulipanami, które przywołały zapach nadchodzącej Wiosny. Do życzeń dołączyli się też panowie Kominiarze, którzy we właściwym momencie pojawili się  w przedszkolu- z czego bardzo się  ucieszyliśmy. Dziewczynki dziękują chłopcom za miłą niespodziankę.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

 

Żyję zdrowo, bo jem kolorowo! Zawód kucharz
Omawiając tematykę kompleksową: „Poznajemy zawody” w najbliższym otoczeniu, a także swoich rodziców dzieci odwiedziły przedszkolną kuchnię, by poznać zawód kucharza. Pani Józefa opowiedziała o swojej pracy, pokazała przedmioty potrzebne do pracy w kuchni. W trakcie spotkania udzieliła odpowiedzi na pytania dotyczące swojej pracy. Na zakończenie każde dziecko otrzymało  słodkie ciasteczko upieczone przez panią kucharkę.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

 

SPOTKANIE Z PIELĘGNIARKĄ

W ramach poznawania zawodów 12 marca do naszej grupy zaprosiliśmy pielęgniarkę – panią Agnieszkę, mamę Szymona, która opowiedziała o zawodzie, który wykonuje. Pani pielęgniarka  przyniosła ze sobą dużo różnych przedmiotów, które związane są z jej pracą zawodową. Przedszkolaki z zaciekawieniem słuchali i śledzili czynności jakie należy wykonywać podczas  pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci przyglądały się jak należy postąpić w przypadku złamań, co jest potrzebne w zaopatrywaniu ran. Wszyscy mogli sprawdzić wzrok odczytując i nazywając znaki, a także każde dziecko miało okazje do sprawdzenia swojej wagi.
Jesteśmy wdzięczni pani Agnieszce za bardzo ciekawe zajęcia. Dziękujemy!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

 

CZY TO JUŻ WIOSNA?
Tematem przewodnim marcowego zajęcia „Czy to już Wiosna - pytają kwiaty?” było rozbudzanie wśród dzieci zamiłowania do przyrody i uwrażliwienie na jej piękno. Dzieci dowiedziały się o najczęściej spotykanych roślinach chronionych (krokus, przebiśnieg) i ozdobnych ( tulipan ) rosnących w naszych ogródkach oraz dlaczego należy hodować rośliny. „Co wydarzyło się w ogrodzie?”- dzieci wypowiadały swoje spostrzeżenia i odczucia jakich doznały po zaobserwowaniu zdarzenia, które przyczyniło się do zniszczenia tulipanów. Uczestniczyły w zabawach muzyczno-ruchowych do piosenek „Promyk słońca”, „Tulipanek” oraz w zabawie ruchowej w formie opowieści: „Jak rośnie tulipan” naśladując wzrost i rozkwitanie tulipanów. Aby rozbudzić ciekawość i wyrobić nawyk opieki nad roślinami przedszkolaki  założyły hodowlę  tulipana w doniczce z ziemią. Powstały też prace plastyczne z podziałem na grupy wiekowe „Szczęśliwe kwiaty to…”

Zapraszamy do obejrzenia zdjęćA
A
A
Grupa IV w Zespole Przedszkoli w Nowym Sączu
Grupa V w Zespole Przedszkoli w Nowym Sączu

Jesteś naszym: gościem!