« Scenariusze zajęć »
Grupa I w Zespole Przedszkoli w Nowym Sączu
Grupa II w Zespole Przedszkoli w Nowym Sączu
Grupa III w Zespole Przedszkoli w Nowym Sączu

Przygody czarodziejskiej kropli wody

Temat: „Przygody czarodziejskiej kropli wody” – zabawy rozwijające ekspresję słowną, muzyczną i plastyczną ukierunkowane na rozumienie zjawisk przyrodniczych związanych z obiegiem wody w przyrodzie.

 

Wiek dzieci: 4-5 lat

 

Cele operacyjne:

 

Dziecko:

 określa cechy wody,
 rozumie zjawisko obiegu wody w przyrodzie,
 improwizuje ruchami ciała zjawiska przyrodnicze,
 prezentuje w pracy plastycznej swoją wiedzę na temat znaczenia wody dla zdrowia ludzi i życia na Ziemi.

 

Metody:

 słowna – opowiadanie, pogadanka,
 czynna – zabawy badawcze z wodą,
 dramowa – inscenizacja improwizowana, powstawanie z niczego,
 taniec twórczy,
 ekspresyjna – praca plastyczna,

 

Formy zajęć:

 praca indywidualna,
 praca zbiorowa

 

 Środki dydaktyczne:

  • balony napełnione wodą ciepłą, zimną,
  • zakraplacz,
  • ilustracje przygotowane w formie dużych puzzli do opowiadania nauczyciela „Czarodziejska kropla wody” – chmura z kroplą wody, kropla wody opadająca z chmury, kropla wody spadająca na kwiat, kropla wody w różnych zbiornikach wodnych: rzece, jeziorze, morzu itp.
  • kapelusz z niebieskiej folii dla Wróżki Deszczowej,
  • czarodziejska różdżka wykonana z patyka i pasków folii,
  • plakat „Obieg wody w przyrodzie”,
  • emblematy kropelek dla każdego dziecka,
  • pastele olejne,
  • kartki z symbolami kropel,
  • płyta z muzyką relaksacyjną.

Przebieg zajęć:

 

1. Zabawa rozwijająca wrażliwość zmysłów „Odczuwanie kropli wody”.

Dzieci mają zamknięte oczy. Nauczyciel upuszcza zakraplaczem kroplę wody na dłonie lub twarz dziecka. Kto poczuje dotknięcie, może otworzyć oczy.

 

2. Opowiadanie z puzzlami „Czarodziejska kropla wody” /propozycja własna/ .

/Nauczyciel w trakcie opowiadania prezentuje ilustracje, które łączą się w puzzle./

 

„Czarodziejska kropla wody”

  Kropelka wody, która mieszkała wysoko w chmurze była bardzo ciekawska i wciąż się zastanawiała:
 Co ja tutaj robię?
 Skąd ja się wzięłam?
 Czy komuś jestem potrzebna?
Mimo, iż było tam mnóstwo innych kropelek, to one nie znały odpowiedzi na pytania „Kropelki – myślicielki”.
  Pewnego dnia w chmurce zaczęło robić się coraz ciaśniej. Kropelek przybywało i przybywało tak, że nie mogły się pomieścić. Gdy się ochłodziło, zrobiły się ciężkie, zaczęły odrywać się od chmury i spadać.
 O jejku, o jejku, o jejku! Dokąd ja lecę? – wołała Kropelka, gdy wiatr unosił ją w różne strony.
 Ratunku! Dosyć, chcę wrócić do chmurki! – głośno krzyczała, kiedy wreszcie upadła na łąkę.
 Witam, czekałem na ciebie? – powiedział spokojnym głosem tajemniczy  kwiat.
 Jak to czekałeś? – zamyśliła się. Przecież ja mieszkam w chmurce i nie znam ciebie.
 Ja jestem kwiatem – nazywam się stokrotka, a ty jesteś kroplą wody.
 Jak to kroplą wody? A co ja tutaj robię? Ty jesteś taki piękny, pachnący, a mnie to prawie nie widać i chyba nikomu do niczego się nie przydam.
 Ależ mylisz się, jesteś wspaniała i wyjątkowa. Bez ciebie świat nie byłby taki piękny. Rośliny by usychały, ludzie i zwierzęta nie mogłyby żyć. Wszyscy cię potrzebują i do tego ciągle się zmieniasz. Teraz jesteś deszczem, ale możesz też pluskać się w górskim strumieniu, wirować w rzece, uderzać falami w morzu lub wielkim oceanie. Gdy woda nagrzeje się stajesz się lekką parą, unosisz się coraz wyżej do góry i wtedy powstaje chmura. Potem znowu spadasz na ziemię jako mżawka lub ulewa, a w zimie jako płatek śniegu. Naprawdę uwierz, że jesteś wyjątkowa.
Kropelka ucieszyła się, że może być w tylu różnych miejscach i w tak dziwnych postaciach. Już zapomniała o swoich smutkach i tylko marzyła o podróży w różne miejsca świata. Bardzo zamyślona nawet nie zorientowała się, kiedy mocniej przyświeciło słońce i stała się parą wodną. Gdy oderwała się od ziemi na pożegnanie zawołała do stokrotki:
 Do zobaczenia,  ja lecę do góry znowu tworzyć piękne chmury!

 

3. Zabawa dramowa przy muzyce „Jestem kwiatem”.

Dzieci w siadzie skulnym improwizują ziarenka, z których powoli rozwijają się poszczególne części roślin: łodygi, liście, kwiaty. Jedno dziecko jest „Deszczową wróżką”(dziecko w kapeluszu z niebieskiego worka foliowego) i czarodziejską różdżką (patyk z paskami folii) czaruje deszcz, którym zrasza rośliny zaczynające rosnąć. Rośliny poruszają się na wietrze w rytm relaksacyjnej muzyki.

 

4. Zabawa wyciszająca „Przekazywanie kropli wody”

Nauczycielka przekazuje w kręgu balony napełnione wodą ciepłą i zimną. Dzieci koncentrują uwagę na bodźcach dotykowych i słuchowych następnie określają cechy wody.

 

5. Omówienie plakatu „Obieg wody w przyrodzie”

 

6. Zabawy integrujące przy muzyce „Zaczarowana woda”:

 „Fale morskie” – falowanie folią malarską z naklejonymi sylwetami ryb przy muzyce,
 „Deszcz” – dzieci mają emblematy kropelek, kiedy słychać muzykę tańczą wokół folii, naśladują deszcz, kiedy muzyka cichnie kropelki przykucają na folii blisko siebie – łączą się w kałuże, jeziora.


7. Słoneczko skojarzeń – „Kropelka”

– dzieci szukają skojarzeń do słowa „Kropelka” – rysują na kartkach pisakami elementy kojarzące się z pojęciem.

 

8. Zabawa dydaktyczna „Szukaj kropelkowych rymów”

– dzieci tańczą przy muzyce, w przerwie nauczycielka podaję pary wyrazów. Jeżeli się rymują dzieci ustawiają się w parach, jeżeli nie stoją osobno.

Proponowane zestawy wyrazów:

 Kropelka – butelka,
 fala – lala,
 chmura – góra,
 burza – róża,
 burza – kałuża,
 chmura – rura,
 chmura - góra.

 

9. Zabawa plastyczna „Przygoda kropelki wody?”

– dzieci otrzymują kartki papieru z sylwetami kropli wody. Tworzą kompozycje na temat miejsc występowania i znaczenia wody dla człowieka i życia na Ziemi.



A
A
A
Grupa IV w Zespole Przedszkoli w Nowym Sączu
Grupa V w Zespole Przedszkoli w Nowym Sączu

Jesteś naszym: gościem!